تنفس کویر، اسپیرال ذهن

رده : معرفی اثر, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست
تنفس کویر (Desert Breath)
پروژه
سال اجرا: ۱۹۹۷ میلادی
موقعیت: صحرای مصر، غردقه در کرانه مصری دریای سرخ
اجرا شده توسط: D.A.ST. Arteam

پروژه نفس کویر یک لند آرت است که در سال ۱۹۹۷ توسط یک گروه سه نفره به نام دی.ای.اس تی آرتیم (D.A.ST. Arteam) که از دنا استراتو (Danae Stratou) مجسمه ساز و هنرمند اینستالیشن، الکساندرا استراتو (Alexandra Stratou) طراح صنعتی و استلا کنستان تینیدس (Stella Constantinides) آرشیتکت، تشکیل گردیده است. خلق این اثر در ماه ژوئن سال ۱۹۹۵ آغاز و در ماه مارس ۱۹۹۷ تکمیل گردید.

 

نفس کویر به مساحت یک میلیون فوت مربع معادل ۱۰۰/۰۰۰ متر مربع نمایی از دو مارپیچ فوق العاده بزرگ متمرکز به مرکز است که در صحرای مصر منطقه‌ای نزدیکی غردقه در ساحل دریای سرخ واقع می‌باشد. این لند آرت شامل ۸۹ مخروط برجسته و ۸۹ مخروط فرو رفته به صورت فضاهای مثبت و منفی کاملا دقیقی است که به تدریج به سمت مرکز اسپیرال یا مارپیچ از لحاظ ابعاد کوچکتر می‌گردنند و به سمت  دایره ای در مرکزی مشترک به قطر سی متر که در آن آب افزوده شده است حرکت می‌کنند، در طی ساخت آن ۲۸۰۰۰۰ فوت مربع شن و ماسه از حفره های مخروطی شکل به تپه های مخروطی شکل جا به جا گردیده است. این اثر در طول زمان به طبیعت کویر باز خواهد گشت، در حال حاضر آب در مرکز متحد و مشترک اسپیرال تبخیر شده است ولی همچنان تصاویر مخروطهای حفره و برجسته حتی توسط تصاویر ماهواره ای و گوگل مپ قابل رویت است.

 

استیتمنت:

این گروه از هنرمندان هدف خود را ریشه در یک نیاز مشترک گروه اعلام می‌نمایند، در نگرش و ذهن ما کویر جایی است برای تجاربی شگرف، محدوده  و چشم اندازی از ذهن و لند اسپیسی از ذهن. نقطه عطفی از ماده، از شن و از ماسه به صورت مخروط هایی که در این کویر از درون خود رشد می‌کند، جایی میان دریا و کوه ها، در نقطه ای از بی کرانگی دریا و عظمت صحرا. کارکردهای این لند آرت از دو جهت قابل بررسی است: یکی نمایی از بالا که یک تصویر بصری را پدید می‌آورد و دیگری بر روی زمین و حرکت از گذرگاه این مارپیچ که مخاطب را به مرکز رهنمون می‌سازد. این لند آرت خلق شده، همچنان هست و هست تا زمانی که با فروپاشی و تجزیه آهسته و آرام به طبیعت خود بازگردد، نفس کویر ابزاری است برای گذشت زمان.

این اثر بر روی گوگل (Google Earth) از طریق آدرس ۲۷o22’48.48″N 33o37’57.02″E  قابل مشاهده است، یا بر روی این پیوند کلیک نمایید.


منابع:

www.danaestratou.com
www.paintboom.com
تمام حقوق محفوظ است، استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

تصاویر بیشتر:

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

Loading Facebook Comments ...

دیدگاه شما: