عذرا عقیقی در بریتیش میوزیوم

رده : اخبار جهانی, اخبار داخلی, اخبار و رویدادها, رویدادهای جهانی, رویدادهای داخلی, نمایشگاه‌های خارج از کشور
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

عذرا عقیقی در بریتیش میوزیوم

یکی از آثار عذرا عقیقی از مجموعه ی منشآت که پیش از این در به نمایش درآمده بود به بریتیش میوزیم انتقال یافت و طی مراسمی در محل دایمی خود در بخش هنر اسلامی قرار گرفت.

سارا جانسون از کیوریتورهای این موزه گفت: برای ما جالب ست که زن معاصری از جهان اسلام ظرفیت های خط کوفی را اینگونه در خلق فضای جدید به کار می بندد. این رخداد که به اهتمام فرح حاکمی انجام شده در ادامه ی تکمیل آثار معاصر توسط این موزه است ، حاکمی در این خصوص می گوید: قرار گرفتن یک اثر کالیگرافی ایرانی متاخر در بخش اصلی موزه اتفاق بزرگی ست زیرا تا به امروز هیچ قطعه ی خاورمیانه ای متعلق به سه دهه اخیر در سالن های بریتیش میوزیوم رونمایی نشده است.عذرا عقیقی هنرمندی ست که جوهره معنوی مستتر در نوشتار را به بیننده اش نشان می دهد.

هنرمند نیز در نوشتاری که در توصیف آثارش نوشته است :من براین باورم که سرچشمه الهام هنری باور دینی است چنانچه هنر و دین همزاد هم بوده و هیچگاه از هم جدا نبوده اند. اثر هنری باید بتواند با عبور از حقایق و زیبایی های ظاهر به عمق و باطن توجه کرده و مخاطب را به معنای وجود و اصالتی که در درون ماست هدایت کند. آنجا که افلاطون میگوبد “ دوستداران زیبایی باید از زیبایی تن های زیبا به زببایی جانهای زیبا، نهادهای زیبا و معارف زیبا عروج کنند.

آثار عذرا عقیقی تا کنون در بی ینال های مختلفی در آسیا و آرت فر های وین ، بازل ، دبی ، ابوظبی ، میامی و لندن به نمایش در آمده و در موزه اسلامی عربستان ، موزه سلطنتی قطر، مجموعه البخاری ، موزه مالزی و مجموعه های خصوصی متنوعی در جهان نگهداری می شود.

نگارنده: فرحناز فراشاه | گالری هما
منابع:

www.homaartgallery.com

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

Loading Facebook Comments ...

دیدگاه شما: