جیم لامبی

رده : معرفی هنرمندان, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

533036

جیمز “جیم” لامبی (James “Jim” Lambie)
متولد ۱۹۶۴ گلاسکو، اسکاتلند هنرمند معاصر
نامزد دریافت جوایز ترنر ۲۰۰۵

جیم لامبی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی از دانشکده هنر گلاسکو (۱۹۹۰-۱۹۹۴) و از هنرمندان معاصر می‌باشد، محل زندگی و اقامت وی در گلاسکو است و همچنین به عنوان یک موزیسین و دی.جی شناخته شده است.

 

جیم لامبی متخصص در ‌های حجم‌های رنگارنگ که توسط متریال مدرن با موضوعات فرهنگی مانند آلبوم‌ها و پوستر‌ها و اکسسوری های منزل را تحت پوشش قرار می‌دهد شناخته شده است. هویت هنری و شناخته شده آثار جیم لامبی دراستفاده از رنگهای روشن، شارپ نوارهای وینیل در فضای کف سالنهای گالری، دیوارها و یا سقف همراه با یک چیدمان می‌باشد.   همراهی و همراستا بودن این رنگها در خطوط و اشکال یک اتاق از خصوصیات ذاتی معماری آثار می‌باشد که در نتیجه این نگرش بیننده و مخاطب شاهد یک حرکت پویا از خطوط به هم پیوسته ی رنگها و نوارهای وینیل است که فضای محیط و گالری را با یک حس پویایی، حرکت، جنبش و احساسی از لذت، شادی و انرژی همراه می‌سازد.

 

نوارهای رنگی که ریتمی زنده، تپنده، تکان دهنده خلق می‌کنند و همزمان گاهی دچارسردرگمی، از هم پاشیدگی ذهن مخاطب می‌گردنند. علاوه بر کف‌های مسحور و خلسه وار، موضوعات حجمی و مجسمه هایی در برگیرنده این آثار هستند.   جیم لامبی:” اثری با عنوان زوباپ (Zobop) قطعه‌ای از کف، دارای لبه‌های متعددی است که مخاطب درآن حل می‌شود، آیا این اتاق در حال انقباض است یا انبساط؟ … پوشش یک آبجکت، لبه سختی از یک شی که به نوعی تبخیر شده و شما را به سمت چیزی بیش از یک رویا می‌کشاند. ” آثار جیم لامبی اینستالیشن و مجسمه‌هایی است که گویای علاقه هنرمند به فیزیولوژی فضا و رنگ، و همچنین تاثیرات سریع بصری می‌باشد. عمده متریال این آثار را مواد درخشان، رنگ، آیینه، نوار وینیل تشکیل می‌دهد که در یک سالن به واسطه صندلی ها، لباسها، دربها اسمبل شده اند.

 

شناخته ترین اثر لامبی زوباپ است احساسی از حرکت، جنبش، ذوب یا ادغام فضا که دارای نسخه های متفاوتی می‌باشد.   هر چند آثار لامبی با نگاهی دیگر رویکردی به فضاهای معماری دارد، یخ تراشیده (Shaved Ice 2012) نمونه ای بارز از بیان معماری این هنرمند است که در پاسخ به فضاهای معماری خلق گردیده است، این اثر شامل نردبان‌های رنگی است که از کف سالن به سمت سقف استوار شده‌اند. نمایشگاه‌های انفرادی:

Shaved Ice, The Modern Institute, Glasgow (2012)
Beach Boy, Pier Arts Centre, Orkney (2011)
Unknown Pleasures, Hara Museum of Contemporary Art, Tokyo (2008)
Kebabylon, Inverleith House, Edinburgh (2003)
and Voidoid, Transmission Gallery, Glasgow (1999)

نمایشگاه‌های گروهی:

۱۹th Biennale of Sydney (2014)
Color Chart: Reinventing Color, 1950 to Today, Museum of Modern Art, New York (2008)
۵۴th Carnegie International, Pittsburgh (2004)
ZENOMAP, Venice Biennale (2003)
and Painting at the Edge of the World, Walker Art Center, Minneapolis (2001)


منابع:

www.fruitmarket.co.uk
www.generationartscotland.org
www.en.wikipedia.org/wiki/Jim_Lambie
www.paintboom.com
تمام حقوق محفوظ است. استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

Loading Facebook Comments ...

دیدگاه شما: