آلبرتو بوری

رده : معرفی هنرمندان, وب نوشت
FavoriteLoading / بررسی فهرست ' rel='nofollow'> + افزودن به فهرست / بررسی فهرست

Untitled-1

آلبرتو بوری (Alberto Burri)
تولد: ۱۲ مارس ۱۹۱۵، اومبریا ایتالیا
درگذشت: ۱۵ فوریه ۱۹۹۵، نیس فرانسه
ملیت: ایتالیایی
شناخته شده در زمینه نقاشی و مجسمه سازی

آلبرتو بوری در سال ۱۹۱۵ در اومبریا (Umbria) متولد گردید. فارغ التحصیل مدرک پزشکی از دانشگاه پروجا (Perugia) در زمینه طب گرمسیری، سپس در ۱۲ اکتبر ۱۹۴۰ به عنوان پزشک وارد جنگ جهانی دوم می‌شود و در سال ۱۹۴۳ به لیبی اعزام می‌گردد. پس از شکست نیروهای متحدین ، در تونس دستگیر و در زندان جنگی اردوگاه در گینسویل، تگزاس توقیف می‌شود جایی که نقطه شروع و عطف نقاشی های او می‌باشد.

اولین آثار آلبرتو اجرای نماهایی از بیابان با رنگ و بومی که در اردوگاه از کیسه‌های قدیمی کرباس تهیه کرده بود و عمدتا تاکید بر نوستالژیک اومبریا و فیگوراتیوهایی از این نوستالژیک می‌بود را ارائه داد که پس از بازگشت به ایتالیا آنها را به کشور خود بازگرداند.

آلبرتو پس از آزادی در سال ۱۹۴۶ به رم نقل مکان نمود، و با وجود مخالفت اطرافیان خود به صورت تمام وقت به نقاشی روی آورد و تنها حامی او پسر عموی آلبرتو یک موسیقیدان برجسته بود که با ایجاد ارتباط در محافل هنر روم نقش بسزایی در حمایت از بوری داشت.

با این حال آلبرتو بوری و آثارش بسیار انفرادی و خصوصی می‌باشد که ترکیبی از موادی غیر معمول مانند سیمان، پلاستیکها، رزین ها، اکسید روی، سنگ، کائولن، تار و چسبهای پی.وی.سی. در آثار او منعکس می‌شد که بیانگر رویکرد علمی هنرمند به خلق آثار می‌باشد.

هر چند آلبرتو نگرش خود را از جنبش‌های آن زمان ایتالیا مانند هنر غیر رسمی، (Arte Informale)جدا کرده بود ولی تا حد زیادی هنر او بر پایه استیتیک، زیبایی شناسی و ایده‌های دورادور استوار می‌نمود، و امروزه از جمله هنرمندان هنر غیر رسمی (Arte Informale) شناخته می‌شود.

در اواسط ۱۹۵۰ به آثار خود چوب سوخته، پس از آن ورقهای آهن ضایعات که بر روی چوب ثابت شده‌اند، و همچنین ورق‌های رنگی شفاف به آثار خود افزود. در اواسط ۱۹۷۰ نقاشی هایی به صورت لایه هایی از ترک ارائه داد و همچینین مجموعه ای از آثار با متریال صنعتی را بین سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ خلق نمود.

آلبرتو همچنین اثری بر روی شهری در سیسیل ایتالیا اجرا نمود، شهر جیبلینا (Gibellina) که در سال ۱۹۶۸ پس از یک زمین لرزه رها شده بود. آلبرتو بوری یک محدوده ۱۲۰/۰۰۰ متر مربعی را با ابعاد ۳۰۰ در ۴۰۰ متر توسط سیمان سفید بصورت بافتی از ترک پوشاند ، نام این اثر گراند چرتو (Grande Cretto) می‌باشد.

آلبرتو بوری در سن ۷۹ سالگی در شهر نیس فرانسه در گذشت.

 
پژوهش و برگردان: محمود عباسی

منابع:

www.en.wikipedia.org/wiki/Alberto_Burri
www.amazon.com/Alberto-Burri/dp/8881582260
www.paintboom.com
تمام حقوق محفوظ است. استفاده از محتوا، نقل قول و یا اشتراک با ارجاع به منابع آزاد می‌باشد.

دیدگاه شما درباره این نوشتار چیست؟

Loading Facebook Comments ...

دیدگاه شما: